הפרעת אישיות גבולית בקרב מתבגרים

 Lionel Cailhol, Ludovic Gicquel & Jean-Philippe Raynaud

מהדורה בעברית

תרגום: יסמין זומר בר, אור כהן בן סימון, מאיה ליפשיץ

עריכה: פז תורן

הפרק המלא מופיע באתר האיגוד הבינלאומי לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר

 IACAPAP e Book

הפרעת אישיות גבולית (BPD) מאופיינת בדפוס נרחב ותמידי של אי יציבות ואימפולסיביות. בעשורים האחרונים בוצע מחקר נרחב אשר התמקד בהבנת ההפרעה ובמעקב אחריה. בעוד שהמונח של 'אישיות גבולית' נמצא בשימוש לעיתים קרובות בעבודה קלינית עם בני נוער, השימוש בו בגילאים אלו נשאר שנוי במחלוקת, אף על פי כן, רבים מאמינים כי קיים יותר מטיעון אחד שהופך את השימוש במונח בקבוצת הגיל הזו ללגיטימי.

מנקודת מבט אבחנתית, הפרק משתמש במונח הפרעת אישיות גבולית כפי שהוא מוגדר ב-DSM-V. אולם, הקורא צריך להיות מודע לסיכונים של צמצום זה בהקשר להמשגות אחרות של ההפרעה. בפרק זה אנו מדגישים את התדירות הגבוהה של ההפרעה באוכלוסיית המבוגרים והמתבגרים ואת ההשלכות הפסיכו סוציאליות שלה. חלק גדול מהפרק מוקדש לאבחנה ולאבחנה מבדלת. הפרק מסיים עם תיאור של אסטרטגיות טיפול יעילות.

דיאגנוזה

תרגום: יסמין זומר בר, אור כהן בן סימון, מאיה ליפשיץ

עריכה: פז תורן

סימפטומים קליניים

במטרה לשפר את מהימנות כלי האבחון, ב-DSM-III (American  (American Psychiatric Association,1981)  הוצגה מערכת רב-צירית, בה הפרעות האישיות מוקמו בציר II, לצד קשיים אינטלקטואליים, כאשר הפרעת אישיות גבולית הוגדרה כאבחנה נפרדת. ב- DSM-V (American Psychiatric Association, 2013) הוחלט לנטוש את החלוקה לצירים. לפי ה-DSM-V, המאפיין הראשי של הפרעת אישיות גבולית הוא חוסר יציבות ואימפולסיביות, כמתואר בטבלה H.4.1. כדי לאבחן הפרעת אישיות גבולית לפי ה-DSM-V, נדרשים לפחות חמישה או יותר מן הסימפטומים הרשומים בטבלה. בנוסף, דפוס ההתנהגות חייב להיות מתמשך, נוקשה ומופיע בסיטואציות אישיות וחברתיות שונות, וחייב לגרום לליקוי משמעותי או לדחק.

 

טבלה H.4.1 קריטריון וממדי אבחנה להפרעת אישיות גבולית

ממדים

קריטריון DSM-V

 

רגשי

אי-יציבות רגשית שנובעת מתגובתיות ניכרת של מצב-הרוח (למשל, דיספוריה אפיזודית עוצמתית, רגזנות או חרדה, שבדרך כלל נמשכים מספר שעות ורק לעיתים נדירות נמשכים יותר ממספר ימים(.

6-

רגשות כרוניים של ריקנות

7-

כעס לא הולם ועוצמתי או קושי לשלוט בכעס (למשל, התפרצויות זעם  תדירות, כעס מתמיד, מריבות פיזיות חוזרות ונשנות).

8-

קוגניטיבי

הפרעה בזהות: דימוי עצמי או תחושה של עצמי לא יציבים באופן ניכר ומתמשך.

3-

מחשבה פרנואידית ארעית שקשורה לדחק או סימפטומים דיסוציאטיביים חמורים.

9-

אימפולסיבי

אימפולסיביות בלפחות שני תחומים שהם בעלי פוטנציאל לפגיעה עצמית (למשל, בזבזנות, מין, שימוש לרעה בחומרים, נהיגה חסרת זהירות, זללנות).

4-

התנהגות, מחוות, איומים אובדניים או התנהגות של פציעה עצמית, חוזרים ונשנים.

5-

בין אישי

מאמצים תזזיתיים להימנע מנטישה אמיתית או מדומיינת.

1-

דפוס מערכות יחסים בינאישיות לא-יציבות ועוצמתיות שמאופיין בחילופים קיצוניים של אידיאליזציה ודה-וולואציה

2-

במהדורה העשירית של סיווג המחלות הבינלאומי ICD-10 (World Health Organization, 2000)) הפרעת אישיות גבולית מוקמה בחלק "הפרעות אישיות לביליות" והיא כוללת תת-סוג אימפולסיבי (טבלה H.4.2.). שתי האבחנות דורשות כי דפוס ההתנהגות יהיה מתמשך, מתחיל בגיל ההתבגרות או בבגרות המוקדמת וגורם לליקוי משמעותי בתפקוד.

תת סוגים

הDSM-V- אינו מבחין בין תתי סוגים של הפרעת אישיות גבולית. תתי סוגים יכולים להיות מוגדרים על ידי קו-מורבידיות. יתר על כן, ישנם חוקרים המציעים שני תתי סוגים:

תלוי ואימפולסיבי. הראשון מתאפיין בקשר אמביוולנטי ולא יציב והשני בדפוס של התנהגות אימפולסיבית במספר תחומים, כולל הפרה של החוק. ב-ICD-10 לעומת זאת, מתוארים תת סוג אימפולסיבי ותת סוג גבולי (ראו טבלה H.4.2).

התייצגות הסימפטומים

 על אף המודעות ההולכת וגדלה לקיומה של ההפרעה, ולמרות העיסוק בהפרעה בתקשורת ובאינטרנט, מצב בו מטופל יגיע לרופא ויתלונן על כך שהוא סובל מהפרעת אישיות גבולית, הוא מצב נדיר. התמונה לרוב כוללת בעיות נוספות (בעיית שימוש בחומרים, מצבי רוח משתנים), התנהגות בעייתית (אכילה אבנורמלית, פגיעות עצמיות), או בעיות במערכות יחסים. כמו כן, למרות שפגיעות עצמיות פוחתות לאורך זמן, זיהוי הסימפטומים בגיל ההתבגרות יכול להיות יעיל ושימושי.

להמשך קריאה של הפרק המלא על הפרעת אישיות גבולית בתרגום  יסמין זומר בר, אור כהן בן סימון ומאיה ליפשיץ ובעריכת פז תורן לחץ כאן

עמוד הבית

מאמרים

Facebook

You Tube

Twitter

LinkedIn

Wikipedia

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *